על כסף ותרבות - קולט אביטל

בלהט האירועים המתרגשים עלינו מדי יום, ידיעות בנושאי תרבות נדחקות, בדרך כלל, לשוליים. כך גם לגבי הידיעה על כך שהמיליונר סמי עופר, החליט להעניק תרומה על סך 45 מליון דולר למוזיאון הימי באנגליה. הדיווח על הנושא כמעט ולא עורר שימת לב מיוחדת, פרט, כמובן, לאותם אנשי תרבות שזוכרים את הרקע.

הסיפור החל לפני מספר שנים, כאשר התבשרנו כולנו, כי איש הממון, סמי עופר, החליט לתרום סכום של 25 מליון דולר לבניית אגף חדש במוזיאון תל-אביב. מר עופר התנה את התרומה בכך ששמו של מוזיאון תל-אביב ישונה ויקרא על שמו ושם אשתו. הזעקה הציבורית (ולמען הגילוי הנאות, נמניתי על המוחים), שקמה, נגעה לפן העקרוני של העסקה. הכעס לא הופנה כלפי מר עופר. מוסדות תרבות בישראל זוכים רק לעיתים רחוקות לתרומות כה נכבדות. הביקורת הופנתה כלפי עיריית תל-אביב והנהלת מוזיאון תל – אביב, אשר במחי יד מוכנים להיכנע לכל דרישה של תורם באשר הוא, ולמכור, בנזיד עדשים, עבר ומסורת. גופים אלה אף הגדילו לעשות, ובטרם התקבל הכסף, שינו את שם המוזיאון. כל זאת, למרבה הפלא, עבור סכום שלא כיסה אפילו את מחצית עלות האגף החדש, ושהוא קטן מסכומים ואוספים שנתרמו למוזיאון לאורך 50 שנות קיומו.

בתגובה ללחץ הציבורי, נעלב מר עופר וביטל את תרומתו. "הפסדתם" – אמר לכמה מאתנו – "פנינה במזרח התיכון". מר עופר הותיר אותנו עם סימני שאלה לגבי מניעיו, שכן אם אותה פנינה היתה כה חשובה לו ואם כל רצונו היה להיטיב עם האמנות בישראל, מדוע לא היה מוכן להסתפק בקריאת האגף החדש על שמו?

והנה, ראה זה פלא, את המוזיאון הבריטי זיכה אזרח ישראל – אזרח העולם, בסכום כפול מזה שהיה מוכן להשקיע במפעל ציוני, ושם, כפי הנראה, הסתפק בציון שמו בביתן אחד בלבד.

סיפור זה הוא דוגמא עצובה לכרוניקה של התבטלות עצמית מצד הממסד הישראלי בארץ מול עגל הזהב, מול בעלי ההון. עיריית תל-אביב והנהלת המוזיאון היו אמורות להיות אלה המייצגות את האינטרס הציבורי. ניתן היה לצפות כי לא יפעלו באופן כה מעורר מחלוקת רק על מנת לקבל את הכסף. הנושא לא היה אמור להפוך למאבק ציבורי של אזרחי המדינה. מאבק, שבסופו יטיחו התורם והגורמים הממסדיים המעורבים את האשמה על אבדן התרומה באותם אזרחים, שכל רצונם היה להגן על אוטונומיה של מוזיאון ותיק ומכובד. הבריטים הוכיחו לנו שוב, אם עוד היה צורך בכך, כי ניתן לעמוד על עקרונות גם מול אילי הון.

קולט אביטל בפייסבוק

colette-facebook

מתוך הגלריה