15/04/2007

גיא משיח

גלובס

 

מגיעה לנו הפעם גברת ראשונה, כזו שלא תעשה בושות, תתנהל בכבוד, בנימוס ובתרבות, ללא סקנדלים ובושות. אחת שמעשיה לעולם לא יפתחו את מהדורות החדשות או יתפסו את הכותרת הראשית בעיתון.

 

בתצלום של שמעון פרס המבקר בחג המימונה בביתו של הרב עובדיה יוסף, מביטים שני המנהיגים הקשישים והמנוסים למצלמה בציניות, כאומרים שהכל בעצם כבר סגור, ברור וידוע מראש לגבי הצבעתה של ש"ס לנשיאות המדינה. ואכן, אל חשש, כבוד הרב לעולם לא ייתן את ידו להצביע בעד מועמדת אישה. קל וחומר, כזו שהיא עדיין רווקה וללא ילדים.

 

פרס מתאים וצריך היה כבר מזמן להיות נשיא המדינה. אלא שבעזרתו האדיבה של הרב עובדיה, שהעדיף בקומבינה מכוערת את הבחירה בקצב, קיבלנו את מה שקיבלנו. נעליו של קצב קטנות על מידותיו של פרס. מה גם שבבחירות חשאיות, עלול ה"לוזר" הנצחי להתבזות שוב. הבחירה בחבר שימון בן ה-84 לכהונה בת שבע שנים, תהיה בדיחה מתריסה על חשבון הסטטיסטיקות הרפואיות.

 

רובי ריבלין הוא בדחן לא קטן, וזה דווקא יתרון במשרה המשעממת ורוויית הפיהוקים. אלא שספק אם ריבלין בעל הדעות הימניות הכה קיצוניות, מסוגל להיות "ממלכתי" דיו בעבור רוב חלקי העם. בסוף השבוע פורסם ב"ידיעות אחרונות" תחקיר נרחב אודות "מכרזים שנויים במחלוקת" ו"בזבוזי כספים מקופת הכנסת", שהיו, לכאורה, בתקופת יו"ר הכנסת הקודם ריבלין. חלילה לנו לחשוד, שהחומרים לתחקיר נמסרו מלשכתה של יו"ר הכנסת הנוכחית דליה איציק, בת בריתו הנאמנה של פרס, אבל ברור מאליו שבהדלפתם בעיתוי הנוכחי נעשה ניסיון מכוון היטב לחבל בסיכוייו של ריבלין במרוץ.

 

קולט אינה מתלכלכת. למרות זאת, הצליחה לשרוד בג'ונגל הפוליטי מבלי שדבק בה רבב. אין לה שלדים בארון, ואין היא מביאה איתה נדוניה של שמועות ורכילויות על פרשיות אפלות מהעבר. קולט גם אינה נושאת את דגל הפמיניזם, ואינה מבקשת להיבחר רק בשל היותה אישה. היא אמנם לא זכתה להצטלם עם הצמד המלכותי רפאלי את דיקפריו, אבל מדובר באישה משכילה, דיפלומטית מנוסה ואהודה, אשת העולם הגדול הדוברת שש שפות, ששירתה שנים בשירות החוץ. ערב יום השואה והגבורה יש לציין גם את פועלה הנמשך של אביטל למען עשרות אלפי ניצולי השואה, שניצלו מהנאצים, אבל נהרגים בביורוקרטיה הישראלית, כשחלקם חיים כיום מתחת לקו העוני, ללא טיפול רפואי ואף בחרפת רעב.

 

מגיע לקולט שאנשי מפלגתה, ובראשם עמי איילון, יפסיקו לעשות הכל כדי למנוע מאשת המחנה שלהם להיבחר; מגיע גם לעובדות משכן הנשיא, שלא תוטרדנה יותר; ואפילו לנו מגיע, שבקדנציה הבאה לא נתעצב יותר ממבטה המתייסר ועיניה הבוכיות של רעיית נשיא המדינה.

 

הכותב הוא עו"ד ומנהל השקעות

 

קולט אביטל בפייסבוק

colette-facebook

מתוך הגלריה